Okupace (Okkupert)


foto screenshot z YouTube

Rusové okupují Norsko

Česká televize v sobotu odvysílala v sobotu úvodní dvě epizody norského desetidílného seriálu s názvem Okupace. Kritiky oceňovaná série vytvořená podle námětu spisovatele Jo Nesbøa vypráví o hypotetické okupaci Norska ruskými vojáky kvůli ropě. Ruští diplomaté v Oslu se proti seriálu loni ohradili, neboť Rusko zobrazuje jako „agresora“. V Česku se podobné reakce zatím neobjevily. Seriál byl premiérově uveden na kanálu NRK2 v létě roku 2015.

Článek na toto téma vyšel na serveru lidovky.cz - z něj citujeme:

Rusové okupují Norsko. Česká televize vysílá seriál, který naštval Moskvu

Norský thriller na pokračování Okkupert (česky Okupace), na jehož tvorbě se podílela i švédská produkce, se odehrává v blízké budoucnosti. Nově zvolená norská vláda, tvořená převážně ekology, zastaví těžbu ropy a zemního plynu v zemi. Otřesená a znepokojená Evropská unie proto požádá o pomoc Rusko, jehož vojska začnou postupně obsazovat norské ropné plošiny.

Česká televize desetidílnou sérii, která se s rozpočtem 10 milionů dolarů (zhruba 250 milionů korun) stala nejdražším norským seriálem v historii, uvádí na svém druhém kanálu.

Příběh, který se dotýká tématu kolaborace, stinných stránek diplomacie i novodobých metod válečného konfliktu, který zdaleka nespočívá jen v použití zbraní, vyvolal ještě před svou premiérou v roce 2015 nevoli ruského ministerstva zahraničních věcí.

„Je rozhodně politováníhodné, že v roce sedmdesátého výročí vítězství v druhé světové válce se autoři seriálu - kteří jako by zapomněli na hrdinské přispění sovětské armády k osvobození severního Norska od nacistických okupantů - rozhodli v duchu nejhorších tradic studené války děsit norské publikum neexistující hrozbou z Východu,“ vyjádřil se tehdy pro agenturu AFP ruský velvyslanec v Oslu Vjačeslav Pavlovskij.

I mnozí ruští novináři srovnávali postup Norska s tím, co se dělo mezi sovětským blokem a západními státy v dobách studené války. Navíc upozornili, že v roce 2010 byly zveřejněny archivní dokumenty, ze kterých je patrné, že kolaborantská vláda Vidkuna Quislinga během 2. světové války chtěla kolonizovat část území SSSR.

Česká televize obavy z obdobných negativních reakcí nemá, před spuštěním vysílání dosud ani žádné neobdržela. „Reakce diváků mohou být různé. Žádné stížnosti jsme ale neznamenali, naopak zařazení seriálu diváci vítají,“ sdělila serveru Lidovky.cz Alžběta Plívová, mluvčí České televize.

Seriál vznikl v citlivé době, kdy Evropa a Spojené státy obvinily Rusko z vojenské intervence v konfliktu na Ukrajině, díky němuž jsou vztahy bývalých protivníků ze studené války nejhorší od pádu Sovětského svazu. I to byl jeden z důvodů odsouzení ze strany Ruska.
Myšlenka na vznik Okupace se však zrodila ještě předtím, než se politická situace na Ukrajině vyostřila, ujišťoval Skjoldbjaerg. Jeho autor Jo Nesbø, známý světovými bestsellery, měl údajně zápletku v hlavě už od roku 2008.

podle LN, kráceno, 6. ledna 2017

v Severských listech publikováno

Reklamní odkazy