Informační kanál RSS na stránkách Severských listů

Od září roku 2009 mají Severské listy svůj RSS informační kanál Severských listů. Prostřednictvím něj se dozvíte o novinkách na našich stránkách.

Jak RSS používat

Především musíte informační kanál přečíst.

Pokud máte novější verzi internetového prohlížeče, stačí kliknout na odkaz RSS, který najdete v záhlaví každé stránky Severských listů. Pak se již říďte pokyny na obrazovce. Dnes mají prakticky všechny prohlížeče informačních kanálů RSS v sobě integrovanou.

Existují však i speciální programy, tzv. čtečky RSS, které umožňují jednu příjemnou věc – dokáží agregovat RSS informace z více serverů. Chcete-li sledovat novinky z více míst na Internetu, čtečka vše posbírá a předloží Vám souhrnnou  informaci. Takže vy v důsledku ušetříte čas.

Co je to RSS

RSS (Really Simple Syndication) se stalo oblíbeným způsobem, jak sledovat aktuality a nové články na oblíbených webových serverech. RSS je speciální soubor ve formátu XML, který přesně popisuje aktuální články, lze jej načítat ve speciálních programech, dnes se dá běžně zobrazovat i v internetovém prohlížeči.

V podstatě jde o službu, která umožňuje průběžně sledovat novinky z vybraných oblastí webových stránek. Stránky mohou mít jeden či více informačních kanálů (typickým případem jsou třeba stránky Českého rozhlasu, kde každá stanice má svůj, mnohdy ne jediný, informační kanál.

Tato technologie navíc umožňuje programátorům přebírat oficiální informace přímo z webových serverů (v univerzálním formátu XML) a pracovat s ní – např. následně automaticky zobrazovat takovéto přehledy na vlastních stránkách.

Hlavní výhodou však je fakt, že již nemusíte získávat novinky pasivně prostřednictvím emailových zpráv (čekáte, co vám pošleme). Nějaký program (například internetový prohlížeč) pro vás tyto informace stahuje z Internetu automaticky – a vy můžete sami ovlivnit co chcete vědět a kdy se na to podíváte. V důsledku tím omezíte i množství SPAMu ve své poště, protože zbytečně nikomu nesdělujete svoji emailovou adresu.

Michael Stanovský, 15. září 2009

v Severských listech publikováno
poslední aktualizace 1. dubna 2017

Reklamní odkazy